Тази есен в Германия, се проведе финала на състезанието ZEISS Optical Championship 2024. В него участваха 14 държави от Източна Европа, всяка от които беше излъчила свои представител, отличил се след регионалните кръгове. България беше представена от Радослав...
ZEISS Optical Championship Final
В него участваха 14 държави от Източна Европа, всяка от които беше излъчила свои представител, отличил се след регионалните кръгове. България беше представена от Радослав Гарванов, оптик и управител на Grand Optics -Ring Mall.
Първо място спечели Andrea Cserpes от Унгария, следвана от Daria Diukova – Украйна и Krista Eigusa от Латвия.
Финалната надпревара се състоя в два кръга: теоретичен и практичен.
Участниците отговаряха писмено на 2 въпросника от по 60 въпроса, след което се проведе практичния кръг. Той протече в три етапа. Те включиха комуникация, познаване на продуктите и историята на ZEISS.
Вижте какво сподели Радослав Гарванов за изживяването по време на шампионата.
Пътуването до централата на ZEISS в Оберкохен беше изключителен опит за мен.
Още от първия ден се впечатлих от професионалната атмосфера и високите изисквания. Състезанието не само тестваше знанията ми, но и ме предизвикваше да демонстрирам уменията си в практически ситуации, което го направи още по-вдъхновяващо.
Сред най-впечатляващите моменти определено беше посещението на завода на ZEISS, където наистина се случва “магията” на създаването на прецизната оптика. Видях от първа ръка как се произвеждат някои от най-съвременните технологии в индустрията, което за мен беше изключително вдъхновяващо. Също така успях да посетя музея на ZEISS и ZEISS Meditec, където се представя 175 годишната история на компанията, иновациите и технологичните постижения в оптиката. Това беше не само поглед назад към миналото, но и към бъдещето, нещо, което ме мотивира още повече.
Съвет към бъдещите участници:
Състезанието изисква, както дълбоки теоретични познания, така и солидни практически умения. За да сте подготвени, препоръчвам да се упражнявате в различни практически сценарии, които ще изискват не само точност, но и бързо вземане на решения.
Обучението, чрез симулиране на реални ситуации ще ви даде предимство в конкурентната среда. Увереността в прилагането на техники на практика ще ви помогне да изпъкнете.
След изтощителния шампионат, състезателите се потопиха в магията на ZEISS, като посетиха Музея на оптиката.
Музеят на Карл Цайс е посветен на историята и наследството на компанията Carl Zeiss AG.
Той се намира в град Оберкохен, Германия, където е основана компанията през 1846 г. от Карл Цайс. Неговата площ в 1000 квадратни метра.
Музеят разказва историята на Карл Цайс, която започва с работилницата на Цайс за производство на микроскопи и преминава през иновациите в оптичните инструменти.
Видео стената „Seeing Beyond“ отразява повече от 175 години история и поглед на компанията към бъдещето.
В музеят са изложени едни от първите микроскопи и обективи, произведени от Карл Цайс и екипа му, астрономически телескопи – използвани в обсерватории по целия свят
А планетариумът на територията на музея е един от първите в света, който е построен с помощта на технологията на Карл Цайс. Той предоставя на посетителите уникална възможност да наблюдават звездното небе и да научат повече за астрономията.
В музея ще откриете колекция от обективи и камери, които са били и продължават да се използват от професионалисти в фотографията и киното.
Един от най-влиятелните режисьори в историята на киното, Стенли Кубрик, използва обективи на Карл Цайс за заснемането на някои от най-запомнящите се сцени в своите филми. Например, за филма му „Баримор“ (Barry Lyndon) (1975 год.). Кубрик използва обективи на ZEISS, първоначално разработени за НАСА, за да снима сцени само на свещи. Тези обективи, с изключително широки бленди, му позволяват да снима при много ниска осветеност, което е било техническо постижение по онова време.
Друг представител е известният режисьор Дейвид Финчър – използвал обективи на ZEISS в своите филми. Той е известен със своята прецизност, а качеството на обективите на ZEISS му помагат да заснеме чисти изображения, каквито виждаме във филми като „Социалната мрежа“ и „Момичето с драконовата татуировка“.
Карл Цайс има дългогодишна история в разработването на медицински уреди, особено в областта на офталмологията.
Микроскопите за очна хирургия, които предлагат изключителна точност и качество на изображението, критични за деликатни процедури като катарактална и витреоретинална хирургия. Уредите като ZEISS OPMI LUMERA осигуряват на хирурзите кристално ясно изображение на оперативното поле.
ZEISS Cirrus HD-OCT, които използват светлинни вълни за създаване на високорезолюционни изображения на ретината, помагащи за диагностициране на заболявания като глаукома, макулна дегенерация и диабетна ретинопатия.
Друга ключова част на музея е представянето на работата на Ернст Аббе и Ото Шот, които са допринесли за развитието на модерната оптика, чрез иновации в материалите за лещи и научните принципи.
Посещението на музея на Карл Цайс е възможност да се види как една малка работилница се е развила в глобален технологичен гигант, който продължава да определя стандарти в много индустрии.
Галерия
Последни публикации
ZEISS Optical Championship Final
Миопия – нещо повече от просто зрително увреждане
Няколко факта: Късогледството е сериозен проблем в световен мащаб и става все по-важен. Специалните лещи за очила и контактните лещи могат да имат важен принос за управление на прогресията на миопията. Увеличеното време на открито през детството, както и намаляването...
Как да научите детето да почиства и съхранява своите очила правилно?
Очилата са не само необходим аксесоар за децата с нужда от корекция на зрението, но и оказват важно влияние върху усвояването на учебния материал. Знаете ли, че 80% от децата, усвоят учебния материал чрез наблюдение. Ето защо е важно те да знаят как правилно да...
ZEISS Optical Championship 2024
За втори път ZEISS Vision Care и Оптигруп ЕООД - официален представител на ZEISS за България, организираха ZEISS Optical Championship,. Състезанието се проведе във всички страни от Източна Европа през пролетта на тази година.Националният кръг за България се проведе на...
Стъкла за контрол на бързоразвиващото се късогледство VIST MYO Control
Можем ли да спрем бързоразвиващо се късогледство при деца? Разпространението на късогледството (миопия) и степента му на развитието рязко се увеличават през последните години.Проучвания сочат, че 30% от световното население в момента е с късогледство, около 20% от...
Фотосоларни стъкла ZEISS PhotoFusion X
Лещите ZEISS PhotoFusion X потъмняват и изсветляват по-бързо, като същевременно осигуряват защита от синя светлина и UV лъчи.
Един чифт очила за всякакви видове светлина